Snehové pusinky
Ako pena ľahká, na povrchu jemne chrumkavá a z vnútra krehučká cukrovinka z vyšľahaných vaječných bielkov s cukrom.
Suroviny
- vaječné bielky – 3 ks (116 g)
- krupicový cukor – 232 g
- citrónová / limetková šťava
Postup
- Vajíčka veľmi opatrne rozdelíme na bielky a žĺtky. Vaječné žĺtky môžeme odložiť do chladničky, v tomto recepte už nebudú potrebné. Žĺtky sa dajú použiť napríklad na prípravu lineckých koláčikov alebo exotického quindimu .
- Vaječné bielky preložíme do čistej, odmastenej misy a necháme samovoľne ohriať na izbovú teplotu.
- Ručne alebo radšej elektrickým mixérom ich začneme šľahať na nižšej až strednej rýchlosti. Pridáme 1 kávovú lyžičku citrónovej šťavy. Veľmi pomaly a pozvoľne sa začne vytvárať hustá pena.
- Postupne začneme pridávať cukor, po jednotlivých polievkových lyžiciach. Po každej pridanej lyžici pokračujeme približne 1 minútu v šľahaní, aby sa rozpustil cukor. Takto postupujeme až minieme všetok pripravený cukor.
- Potom zvýšime otáčky mixéra na maximum a pokračujeme v šľahaní ešte niekoľko minút. Postupne vzniká nádherne lesklá a ťahavá hmota. Ideálny je stav, keď hmota pusiniek ostane stáť na metličkách aj po otočení metličky hore nohami, vtedy už je dostatočne pevná.
- Plech na pečenie vyložíme papierom na pečenie. Hmotu preložíme do cukrárskeho vrecúška a vytláčaním na plech tvarujeme približne rovnaké tvary, pusinky. Nechávame medzi nimi voľné miesto.
- Plech vložíme to rúry predhriatej len na 80 až 100 °C a pomaličky sušíme, približne jednu hodinu. Teplota by nemala prekročiť 100 °C, pri vyššej by pusinky mohli zhnednúť a popraskať, teplotu je preto vhodné sledovať aj teplomerom vnútri rúry.
- Po dokonalom vysušení je možné pusinku veľmi jednoducho odlúpnuť od papieru na pečenie. Preložíme ich do nádoby ktorú je možné poriadne uzavrieť, pusinky veľmi ľahko nasávajú vzdušnú vlhkosť a potom prestávajú byť príjemne krehké a chrumkavé na povrchu a stávajú sa mäkké až gumové.
Poznámky
- vajcia rozbíjať chladné (hneď po vybratí z chladničky)
- po rozdelení vajec, pred vyšľahaním bielky ponechať ohriať na izbovú teplotu
- vaječné bielky oddeľovať v samostatnej nádobe, aby nedošlo ani k náhodnému prieniku čo i len nepatrnej časti vaječného žĺtku medzi bielky
- všetko náradie (nádoba, metličky na šľahanie, stierka), ktoré prídu do styku s vaječnými bielkami musia byť suché, čisté a dokonale odmastené
- náradie je vhodné potrieť citrónovou šťavou
- cukor pridávať po menších častiach, postupne, cukru má byť dva krát toľko čo bielkov (francúzsky typ pusiniek)
- nie je potrebné sa obávať prešľahania
- je potrebné zohľadniť aj vlhkosť vzduchu ak je to možné, lepšia je nižšia vlhkosť